| Part Number | SEAF-30-05.0-S-06-2-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 116230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 180 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-30-05.0-S-06-2-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-30-05.0-S-06-2-A-K-TR |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 44.76 x 8.2 x 5.25 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| MSL Level | 1 |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 5.25 mm |
| Product Length | 44.76 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-30-05.0-S-06-2-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PL 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 55935-0235.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 22 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452202.pdf |
|
3M | Conn Wire to Board SKT 3 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 37203-1BE0-003PL.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500429.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 877591274.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 444281001.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for LTMM-107-02-G-D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102699-3.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 80 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Embossed T R Download PDF datasheet for 0465572345.pdf |