| Part Number | SEAF-50-05.0-S-08-2-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 467580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-50-05.0-S-08-2-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-50-05.0-S-08-2-A-K-TR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 1.27 mm |
| Gender | SKT |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 70.16 x 10.69 x 5.25 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 10.69 mm |
| Product Height | 5.25 mm |
| Product Length | 70.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-50-05.0-S-08-2-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 460150402.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector F 3 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1-917048-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104935-4.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for D3408-5002AR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5040500491.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039296188.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874370373.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878314028.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0460151002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-102-04LF.pdf |