| Part Number | SQW-105-01-L-D-VS-009-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 225220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 10 POS 2mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SQW-105-01-L-D-VS-009-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SQW-105-01-L-D-VS-009-K-TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Product Dimensions | 10.3 x 4 x 7.62 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Gender | SKT |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 7.62 mm |
| Product Length | 10.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-SQW-105-01-L-D-VS-009-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 1 POS Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901200761.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 72454-016LF.pdf |
|
TE Connectivity | Connector, PCB Header, Dynamic D3200 Type, V ASSY 3P 5.08mm pitch Download PDF datasheet for 7-178136-2.pdf |
|
Molex | MINI50 VHDR 16CKT BLK POL A TRAY - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878325722.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559171830.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76384-412LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE640124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 2-1744057-7.pdf |
|
Amphenol | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 821-A016P-AMC00.pdf |