| Part Number | SSW-108-01-L-D |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 317580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SSW-108-01-L-D |
| Datasheet download |
| Part Number | SSW-108-01-L-D |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 20.83 x 4.95 x 8.51 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Gender | SKT |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 4.95 mm |
| Product Height | 8.51 mm |
| Product Length | 20.83 mm |
| Replacement Part Number | PART-SSW-108-01-L-D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502352-1500.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.5mm Solder RA Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 292206-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 18 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R Download PDF datasheet for 1-215083-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-06LF.pdf |
|
Panasonic | F4S CONNECTORS HEADER 20PINS Download PDF datasheet for AXT620124.pdf |
|
Dubilier Components | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for DBC12.5412T.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 38 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501876-3840.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 436500517.pdf |
|
Amphenol-FCI | 517-55HF-High Power Card Edge, STRADDLE MOUNT, THICKER HOST BOARD Download PDF datasheet for 101269333204242ELF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 444281001.pdf |