| Part Number | ST5-10-1.00-L-D-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 335510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board To Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ST5-10-1.00-L-D-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | ST5-10-1.00-L-D-P-TR |
|---|---|
| Package Dimensions | 6.4 x 3.7 x 3.08 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Current Rating | 1.5/Contact A |
| Number of Contacts | 20 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Type | Board to Board |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 0.5 mm |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pin Count | 20 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Product Depth | 3.7 mm |
| Product Height | 3.08 mm |
| Product Length | 6.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-ST5-10-1.00-L-D-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 120 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-20-05.0-S-06-2-A-K-TR.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-50-05.0-S-08-2-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299082.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2560-6002RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD Blister Pack Download PDF datasheet for 1-1241050-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103669-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-18U-LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 14P 2R MS(P2.0,H6.1) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 1mm 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 348978162.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 57102-G06-05LF.pdf |