| Part Number | TSM-103-01-L-SV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 536740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-103-01-L-SV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-103-01-L-SV-P-TR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 7.62 x 2.54 x 9.65 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-103-01-L-SV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917786-1.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR3 SO-DIMM 9.2 MM G F RVS TAPE REEL - |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 281709-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761606-7.pdf |
|
Molex | SEARAY* SLIM RECEPTACLE, 120 CIRCUITS, 6 Download PDF datasheet for 465573345.pdf |
|
TE Connectivity | EP2.5 SHROUDED HDR ASSY 5P VER Download PDF datasheet for 1969730-5.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 0681451225.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033082010.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TST-105-02-G-D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 13 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640445-3.pdf |