| Part Number | TSM-103-01-T-SV-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 397280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-103-01-T-SV-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-103-01-T-SV-TR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 7.62 x 2.54 x 9.65 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-103-01-T-SV-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 180 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-30-05.0-S-06-2-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022142074.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022285038.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450626.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 57202-G54-05LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658622-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 8 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503148-0890.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 20 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0557632070.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 5031085010.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0702871005.pdf |