| Part Number | TSM-106-01-L-SV |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 281330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-106-01-L-SV |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-106-01-L-SV |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 15.24 x 2.54 x 9.65 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-106-01-L-SV |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXF6A2012.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT170124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK830245WG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 2-1744057-7.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 24 5047 030 400 829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 2 POS 3.7mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5034710200.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559171010.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502352-0401.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 40 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103911-5.pdf |
|
Molex | CONN LPH SIGNAL RECPT. ASM. 20 CKT Download PDF datasheet for 45984-0133.pdf |