| Part Number | TSM-107-01-L-DH-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 228420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-107-01-L-DH-A |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-107-01-L-DH-A |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 17.78 x 15.09 x 6.1 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 15.09 mm |
| Product Height | 6.1 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-107-01-L-DH-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024261410.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for BCS-110-L-D-PE.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-103-01-F-DV-TR.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-107-08-L-D-RA.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71991-304HLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 529011274.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-001LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 100 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104069-7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501190-2017.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878331231.pdf |