| Part Number | TSM-107-01-L-DV-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 898460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-107-01-L-DV-A |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-107-01-L-DV-A |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 17.78 x 5.08 x 9.65 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-107-01-L-DV-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | CONN SMD HEADER 19P 2R MS(P1.27,H5.87) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 54202-G0808LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Carton Download PDF datasheet for AXK7L24223G.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S40347YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280379-2.pdf |
|
Panasonic | Conn FPC Connector SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT310124.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 84 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0717412001.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 12 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0447691202.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 436500609.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for TSM-104-01-L-DH-A-TR.pdf |