| Part Number | TSW-105-08-L-D-RA |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 183750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSW-105-08-L-D-RA |
| Datasheet download |
| Part Number | TSW-105-08-L-D-RA |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polyester |
| Product Dimensions | 12.7 x 12.44 x 5.56 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 12.44 mm |
| Product Height | 5.56 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSW-105-08-L-D-RA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644456-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431604305.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 32 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT632124.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 2P 1R MS(P5.08,H8.38) - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980367.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284020.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 30310-6002HB.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430110.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch DIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, tin, 8+8 contacts Download PDF datasheet for M22-2520846.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Radial Tape Download PDF datasheet for 53375-0490.pdf |