| Part Number | USB-A-S-S-W-SM2 |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 852250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB F 4 POS Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | USB-A-S-S-W-SM2 |
| Datasheet download |
| Part Number | USB-A-S-S-W-SM2 |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Gender | F |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 16.4 x 14.8 mm |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -50 to 85 °C |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 14.8 mm |
| Product Length | 16.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-USB-A-S-S-W-SM2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 5 POS 0.8mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 1734327-2.pdf |
|
Amphenol | 5 Pin Audio Receptacle with solder cup terminal, Panel Mount Download PDF datasheet for M55116 9-0.pdf |
|
Molex | Conn HDMI HDR 19 POS 0.5mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0471511001.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A PL 4 POS ST Cable Mount 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102050-001-017.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP RCP 4 4 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 2 Port Tray Download PDF datasheet for 0672983090.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP RCP 4 4 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 2 Port Tray Download PDF datasheet for 672984090.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Micro USB Type B RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 2173157-3.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn Micro USB Type B PL 5 POS Solder ST SMD 5 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102350-001-001.pdf |
|
Molex | Conn MicroCross RCP 29 POS 1.91mm Solder ST Thru-Hole 29 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0743203004.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB Type B RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 2174507-2.pdf |