| Part Number | S1C63557D04Q000 |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments |
| Quantity in stock | 140690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 4-Bit S1C63 S1C63000 CISC 8KWord ROM 3.3V 5V 128-Pin QFP15 |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | Other Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | S1C63557D04Q000 |
| Datasheet download |
| Part Number | S1C63557D04Q000 |
|---|---|
| Package Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Rad Hard | No |
| Watchdog | 1 |
| Pin Count | 128 |
| Maximum Speed | 3.58 MHz |
| Special Features | LCD Controller |
| Display Driver | 1 |
| Operating Temperature | -20 to 70 °C |
| Data Bus Width | 4 Bit |
| LCD Segments | 640|680 |
| Program Memory Type | ROM |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Commercial |
| Device Core | S1C63000 |
| Data Memory Size | 2 |
| Program Memory Size | 8 KB |
| RAM Size | 5 |
| Supplier Package | QFP15 |
| Number of Programmable I/Os | 36 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Timers | 2 |
| Package | 128QFP15 |
| Replacement Part Number | PART-S1C63557D04Q000 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Freescale Automotiv MCUs - |
|
ON Semiconductor | AMD VR CONTROLLER - |
|
NXP | MCU 8-Bit A700x 80C51 CISC 76.4KB EEPROM 1.8V 3.3V 5V 32-Pin HVQFN EP Download PDF datasheet for A7002ACHN1 T1AG310.pdf |
|
NXP | HighEnd MCU - |
|
ON Semiconductor | SINGLE-PHASE CONTROLLER W - |
|
Renesas Electronics | MCU 3V 128K PB-FREE 100-TQFP - |
|
Renesas Electronics | DRAGON MCU - |
|
ON Semiconductor | IMVP8 3+2 NOTEBOOK & DES - |
|
Infineon | MCU 16-Bit 32-Bit 80MHz XC2000 832kB Flash 48kB RAM 100-Pin LQFP -40~+125\u00b0C Download PDF datasheet for SAK-XC2365A-104F80LR AB.pdf |
|
ON Semiconductor | IMVP8 3+2 NOTEBOOK & DES - |