| Part Number | XE1202AI027TRLF |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Quantity in stock | 367450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Transceiver FSK 2.5V 3.3V 44-Pin LQFP T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XE1202AI027TRLF |
| Datasheet download |
| Part Number | XE1202AI027TRLF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 |
| Type | Transceiver |
| Rad Hard | No |
| Maximum RF Operating Frequency | 928 MHz |
| Operating Band Frequency | 433 to 435|868 to 870|902 to 928 MHz |
| Product Dimensions | 10.05 x 10.05 x 1.45 mm |
| Category | Transceiver |
| Pin Count | 44 |
| Modulation Technique | FSK |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | LQFP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 44LQFP |
| Replacement Part Number | PART-XE1202AI027TRLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | RF Transceiver O-QPSK 2.7V 32-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MC13202FCR2.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver ASK FSK GFSK OOK MSK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC1101RGPR.pdf |
|
Silicon Labs | Broadcast FM Radio Receiver 16-Pin QFN EP Download PDF datasheet for Si4704-D60-GMR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK OOK GFSK MSK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC2500RGPR.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transmitter FSK OOK 1.8V 3.3V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SI4010-C2-GSR.pdf |
|
Infineon | RF Transmitter ASK 2.5V 3.3V 10-Pin TSSOP Download PDF datasheet for TDA 5103A.pdf |
|
Infineon | MMIC Transceiver 3.3V 16-Pin TSNP T R Download PDF datasheet for BGT 24LTR11N16 E6327.pdf |
|
Semtech | RF Transceiver FSK GFSK MSK GMSK OOK 3.3V 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for SX1276IMLTRT-CUT.pdf |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC optimized for A4WP and HCI applications \u2013 12 GPIOs\u00a0in ultra-thin WL-CSP34 and 0.4mm ball pitch package Download PDF datasheet for DA14581-00000VRA.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Transmitter ASK BPSK OOK 4.5V 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX2900ETI+T.pdf |