| Part Number | uClamp2511T.TCT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Quantity in stock | 223400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 2.5V 40W 2-Pin SLP1006P2 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | uClamp2511T.TCT |
| Datasheet download |
| Part Number | uClamp2511T.TCT |
|---|---|
| Product Dimensions | 1 x 0.6 x 0.37 mm |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.05 uA |
| ESD Protection | Yes |
| Supplier Package | SLP1006P2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Clamping Voltage | 7.5 V |
| Rad Hard | No |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 2.5 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 40 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 5 A |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 2SLP1006P2 |
| Replacement Part Number | PART-uClamp2511T.TCT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE39CAHE3 54.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 43V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ43A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ20A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S24AHE3 2D.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 185V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE220A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6.6KW 2-Pin DO-218 Plastic T R Download PDF datasheet for SM8S36ATHE3 I.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ16A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 47.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE56CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 5KW 2-Pin Case P600 T R Download PDF datasheet for 5KP6.0A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ13A-E3 5B.pdf |