| Part Number | uClamp3304A.TCT |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Quantity in stock | 885890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Quad Uni-Dir 3.3V 40W 6-Pin SC-89 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | uClamp3304A.TCT |
| Datasheet download |
| Part Number | uClamp3304A.TCT |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SC-89 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 1.7 x 1.25 x 0.6 mm |
| ESD Protection | Yes |
| Peak Pulse Power Dissipation | 40 |
| Configuration | Quad |
| Pin Count | 6 |
| Test Current | 50 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Clamping Voltage | 8 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 2.8 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 3.3 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 5 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.5 uA |
| Package | 6SC-89 |
| Replacement Part Number | PART-uClamp3304A.TCT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ85CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB18AHE3 52T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 75V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ75CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 33.3V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE39A-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 170V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ170A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ85CA-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 70V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ70A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ48CAA-TR.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ48CA.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 60V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ60CA.pdf |