| Part Number | WS2180-T2 |
|---|---|
| Manufacturer | Seoul Semiconductor |
| Quantity in stock | 251100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 91lm 6300K Chip LED 2-Pin SMD T R |
| Category | Lighting |
| Family | HB LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | WS2180-T2 |
| Datasheet download |
| Part Number | WS2180-T2 |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Lens Dimensions | 5.6 x 2.7 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Color Temperature | 6300 K |
| Supplier Package | SMD |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 2000 mW |
| Luminous Flux | 91(Max) lm |
| Category | Chip LED |
| Product Dimensions | 8 x 7.4 x 6.28 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Maximum Forward Current | 500 mA |
| Screening Level | Industrial |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Maximum Forward Voltage per Color | 4 V |
| Type | Chip LED |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-WS2180-T2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |