EFM32TG110F32-QFN24T Silicon Labs
EFM32TG110F32-QFN24T Images
Please contact us for more photos of EFM32TG110F32-QFN24T
Part Number EFM32TG110F32-QFN24T
Manufacturer Silicon Labs
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin QFN Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level EFM32TG110F32-QFN24T
Datasheet download EFM32TG110F32-QFN24T.pdf
Request Quotation for EFM32TG110F32-QFN24T
EFM32TG110F32-QFN24T Specifications
Number of Timers 3
Screening Level Industrial
Program Memory Type Flash
On-Chip ADC 2-chx12-bit
Supplier Package QFN
Watchdog 1
Product Dimensions 5 x 5 x 0.85(Max)
RAM Size 4 KB
Device Core ARM Cortex M3
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Maximum Speed 32 MHz
Interface Type I2C/I2S/IrDA/SPI/UART/USART
Minimum Operating Supply Voltage 1.85 V
On-Chip DAC 1-chx12-bit
Lead Finish Gold Over Nickel Palladium
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Maximum Operating Supply Voltage 3.8 V
Max Processing Temp 260
Program Memory Size 32 KB
Pin Count 24
Analog Comparators 2
Instruction Set Architecture RISC
Number of Programmable I/Os 17
MSL Level 3
Operating Temperature -40 to 85 °C