RMCF0402FT27K0 Stackpole
RMCF0402FT27K0 Images
Please contact us for more photos of RMCF0402FT27K0
Part Number RMCF0402FT27K0
Manufacturer Stackpole
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 27K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RMCF0402FT27K0
Datasheet download RMCF0402FT27K0.pdf
Request Quotation for RMCF0402FT27K0
RMCF0402FT27K0 Specifications
Part Number RMCF0402FT27K0
Lead Finish Matte Tin
Resistance Value 27 kOhm
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3 mm
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.0625 W
Case Style Molded
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm