RMCF2010JT10R0 Stackpole
RMCF2010JT10R0 Images
Please contact us for more photos of RMCF2010JT10R0
Part Number RMCF2010JT10R0
Manufacturer Stackpole
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2010 10 Ohm 5% 3 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Plastic T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RMCF2010JT10R0
Datasheet download RMCF2010JT10R0.pdf
Request Quotation for RMCF2010JT10R0
RMCF2010JT10R0 Specifications
Part Number RMCF2010JT10R0
Resistance Value 10 Ohm
Power Rating 0.75 W
Case Style Molded
Rad Hard No
Case Size 2010
Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 5 x 2.5 x 0.55 mm
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 2.5 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 5 mm