BZW50-27B STMicroelectronics
BZW50-27B Images
Please contact us for more photos of BZW50-27B
Part Number BZW50-27B
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode TVS Single Bi-Dir 27V 5KW 2-Pin Case R-6 T R
Category Circuit Protection
Family TVS
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZW50-27B
Datasheet download BZW50-27B.pdf
Request Quotation for BZW50-27B
BZW50-27B Specifications
Part Number BZW50-27B
Maximum Clamping Voltage 62 V
Operating Temperature -65 to 175 °C
Max Processing Temp 230
Direction Type Bi-Directional
Rad Hard No
Supplier Package Case R-6
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
Test Current 1 mA
Configuration Single
Pin Count 2
Lead Finish Matte Tin
Maximum Reverse Stand-off Voltage 27 V
Peak Pulse Power Dissipation 5000 W
Mounting Through Hole
Minimum Breakdown Voltage 30 V
ESD Protection No
Maximum Peak Pulse Current 968 A
Product Dimensions 9.1 x 9.1 x 9.1 mm