STM32F072RBH6TR STMicroelectronics
STM32F072RBH6TR Images
Please contact us for more photos of STM32F072RBH6TR
Part Number STM32F072RBH6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 64-Pin TFBGA T R
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32F072RBH6TR
Datasheet download STM32F072RBH6TR.pdf
Request Quotation for STM32F072RBH6TR
STM32F072RBH6TR Specifications
Part Number STM32F072RBH6TR
Analog Comparators 2
Rad Hard No
Instruction Set Architecture RISC
Operating Temperature -40 to 85 °C
Program Memory Size 16 KB
Watchdog 2
Maximum Speed 48 MHz
Interface Type CAN/CEC/I2C/I2S/SPI/USART/USB
Family Name STM32
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Mounting Surface Mount
Number of Programmable I/Os 51
Data Bus Width 32 Bit
Special Features CAN Controller
On-Chip ADC 19-chx12-bit
Maximum Power Dissipation 308 mW
On-Chip DAC 2-chx12-bit
Program Memory Type Flash
RAM Size 2 KB
Number of Timers 9
Lead Free Yes
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Screening Level Industrial
Device Core ARM Cortex M0
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V