STM32L051K8U6 STMicroelectronics
STM32L051K8U6 Images
Please contact us for more photos of STM32L051K8U6
Part Number STM32L051K8U6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 64kB Flash 32-Pin UFQFPN Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L051K8U6
Datasheet download STM32L051K8U6.pdf
Request Quotation for STM32L051K8U6
STM32L051K8U6 Specifications
Part Number STM32L051K8U6
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
RAM Size 8 KB
Display Driver
Maximum Expanded Memory Size
On-Chip DAC
LCD Segments
On-Chip ADC 10-chx12-bit
Interface Type I2C/I2S/SPI/UART/USART
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Program Memory Type Flash
Maximum Speed 32 MHz
Screening Level Industrial
Product Dimensions 5 x 5 x 0.53
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Analog Comparators 2
Number of Programmable I/Os 27
Instruction Set Architecture RISC
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Supplier Package UFQFPN EP
Watchdog 2
Data Memory Size 2 KB
Device Core ARM Cortex M0+
Number of Timers 5
Data Bus Width 32 Bit
Maximum Power Dissipation 351 mW