STM32L071RBT6TR STMicroelectronics
STM32L071RBT6TR Images
Please contact us for more photos of STM32L071RBT6TR
Part Number STM32L071RBT6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L071RBT6TR
Datasheet download STM32L071RBT6TR.pdf
Request Quotation for STM32L071RBT6TR
STM32L071RBT6TR Specifications
Part Number STM32L071RBT6TR
Watchdog 1
Supplier Package LQFP
Mounting Surface Mount
Program Memory Size 128 Kb
On-Chip ADC 16-chx12-bit
Screening Level Industrial
Pin Count 64
Analog Comparators 2
Interface Type I2C/I2S/UART/USART
Maximum Speed 32 MHz
Operating Temperature -40 to 85 °C
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Data Bus Width 32 Bit
Program Memory Type Flash
Maximum Power Dissipation 435 mW
Number of Timers 7
Number of Programmable I/Os 51
Device Core ARM Cortex M0+
Rad Hard No
Instruction Set Architecture RISC
RAM Size 20 Kb
Package Dimensions 10 x 10 x 1.4 mm