STM32L072CBY6TR STMicroelectronics
STM32L072CBY6TR Images
Please contact us for more photos of STM32L072CBY6TR
Part Number STM32L072CBY6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 49-Pin WLCSP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L072CBY6TR
Datasheet download STM32L072CBY6TR.pdf
Request Quotation for STM32L072CBY6TR
STM32L072CBY6TR Specifications
Part Number STM32L072CBY6TR
RAM Size 20 Kb
Pin Count 49
Data Memory Size 6 Kb
Device Core ARM Cortex M0
Interface Type I2C/I2S/SPI/USART/USB
On-Chip DAC 2(2-chx12-bit)
Program Memory Type Flash
Data Bus Width 32 Bit
Supplier Package WLCSP
On-Chip ADC 13-chx12-bit
Number of Timers 7
Program Memory Size 128 Kb
Analog Comparators 2
Maximum Power Dissipation 417 mW
Screening Level Industrial
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package Dimensions 3.294 x 3.258 x 0.38 mm
Maximum Speed 32 MHz