STM32L151C6U6A STMicroelectronics
STM32L151C6U6A Images
Please contact us for more photos of STM32L151C6U6A
Part Number STM32L151C6U6A
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 32kB Flash 48-Pin UFQFPN Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L151C6U6A
Datasheet download STM32L151C6U6A.pdf
Request Quotation for STM32L151C6U6A
STM32L151C6U6A Specifications
Part Number STM32L151C6U6A
Instruction Set Architecture RISC
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Product Dimensions 7 x 7 x 0.53
Screening Level Industrial
Maximum Speed 32 MHz
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Data Memory Size
Number of Timers 8
Pin Count 48
Maximum Power Dissipation 606 mW
On-Chip DAC
LCD Segments
Maximum Expanded Memory Size
Program Memory Type Flash
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Display Driver 1
RAM Size 16 KB
On-Chip ADC 14-chx12-bit
Data Bus Width 32 Bit
Analog Comparators 2
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C