STM32L151RBT6TR STMicroelectronics
STM32L151RBT6TR Images
Please contact us for more photos of STM32L151RBT6TR
Part Number STM32L151RBT6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 128kB Flash 64-Pin LQFP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L151RBT6TR
Datasheet download STM32L151RBT6TR.pdf
Request Quotation for STM32L151RBT6TR
STM32L151RBT6TR Specifications
Part Number STM32L151RBT6TR
Rad Hard No
Program Memory Size 128 KB
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Number of Programmable I/Os 51
Instruction Set Architecture RISC
Pin Count 64
Product Dimensions 10 x 10 x 1.4 mm
RAM Size 16 KB
Analog Comparators 2
Watchdog 2
Operating Temperature -40 to 85 °C
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Program Memory Type Flash
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Supplier Package LQFP
On-Chip DAC 2(2-chx12-bit)
Screening Level Industrial
Maximum Speed 32 MHz
Number of Timers 8
Interface Type I2C/SPI/USART/USB
On-Chip ADC 20-chx12-bit
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V