STM32L151V8T6A STMicroelectronics
STM32L151V8T6A Images
Please contact us for more photos of STM32L151V8T6A
Part Number STM32L151V8T6A
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 64kB Flash 100-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L151V8T6A
Datasheet download STM32L151V8T6A.pdf
Request Quotation for STM32L151V8T6A
STM32L151V8T6A Specifications
Part Number STM32L151V8T6A
Rad Hard No
Display Driver 1
Maximum Expanded Memory Size
LCD Segments
On-Chip DAC
Program Memory Size 64 KB
RAM Size 32 KB
Mounting Surface Mount
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Maximum Speed 32 MHz
Analog Comparators 2
Screening Level Industrial
Device Core ARM Cortex M3
On-Chip ADC 24-chx12-bit
Number of Programmable I/Os 83
Number of Timers 8
Interface Type I2C/SPI/USART/USB
Maximum Power Dissipation 435 mW