STM32L152R6T6A STMicroelectronics
STM32L152R6T6A Images
Please contact us for more photos of STM32L152R6T6A
Part Number STM32L152R6T6A
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L152R6T6A
Datasheet download STM32L152R6T6A.pdf
Request Quotation for STM32L152R6T6A
STM32L152R6T6A Specifications
Part Number STM32L152R6T6A
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Maximum Expanded Memory Size
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Program Memory Type Flash
Supplier Package LQFP
Interface Type I2C/SPI/USART/USB
Maximum Power Dissipation 444 mW
Number of Timers 8
Product Dimensions 10 x 10 x 1.4
Device Core ARM Cortex M3
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
On-Chip ADC 20-chx12-bit
Screening Level Industrial
Maximum Speed 32 MHz
LCD Segments
Data Memory Size
On-Chip DAC
Data Bus Width 32 Bit
Operating Temperature -40 to 85 °C