| Part Number | CE JMK212ABJ475KG-T |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 137500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CE JMK212ABJ475KG-T |
| Datasheet download |
| Part Number | CE JMK212ABJ475KG-T |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Package Dimensions | 2 x 1.25 x 1.25 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Dielectric | X5R |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Supplier Package | 0805 |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 0805 |
| Pin Count | 2 |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.25 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-CE JMK212ABJ475KG-T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.0047uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YC472KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0047uF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C472J5GAC7800.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 2.7pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1555C1H2R7CA01D.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.22uF 25V Y5V -20% to 80% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C224Z3VAC7867.pdf |
|
AVX | AVXCV105X5R475K06AT090 0603 X5R 4.7U 6.3 - |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 2000V X7R 10% SMD 1210 FlexiTerm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1210GC332KAZ1A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 1uF 50V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL10A105KB8NNNC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211A222JARTR1.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 16V C0G 2% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YA101GAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0805YC474K4Z2A.pdf |