| Part Number | HMJ212BB7104KGHT |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 270940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HMJ212BB7104KGHT |
| Datasheet download |
| Part Number | HMJ212BB7104KGHT |
|---|---|
| Case Size | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Style | Wraparound |
| Dielectric | X7R |
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 1.25 |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 0805 |
| Tolerance | 10 % |
| Package/Case | 0805 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.25 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-HMJ212BB7104KGHT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 1uF 6.3V X6S 10% SMD 0402 105\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for JMK105C6105KV-F.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 100pF 25V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for CBR04C101F3GAC.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 1pF 50VDC C0G 0.1pF SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for CL05C010BB5NNNC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.47uF 10V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CE LMK107 BJ474KA-T.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 2.7uF 16V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C275K4PAC7800.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10uF 50V X7S 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed Plastic Tape and Reel Download PDF datasheet for GCM32EC71H106KA03L.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 2.2uF 10V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for LMK107B7225KA-T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.2pF 25V 0\u00b130ppm \u00b0C 0.02pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06033J1R2PBSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0068uF 100V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051C682JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR307C103MARTR1.pdf |