B72210S2301K551 TDK
B72210S2301K551 Images
Please contact us for more photos of B72210S2301K551
Part Number B72210S2301K551
Manufacturer TDK
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Var MOV 300VAC 385VDC 3500A 470V Radial T R
Category Circuit Protection
Family Varistor
ROHS Compliant Yes
MSL Level B72210S2301K551
Datasheet download B72210S2301K551.pdf
Request Quotation for B72210S2301K551
B72210S2301K551 Specifications
Part Number B72210S2301K551
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Technology Metal Oxide
Clamping Current 25
Capacitance Value 200 pF
Varistor Voltage 470 V
Lead Style Radial
Maximum Surge Current 3500
Lead Finish Tin
ESD Protection No
Product Dimensions 5.6 x 14.5 mm
Tolerance Voltage 10 %
Product Depth 5.6 mm
Product Height 14.5 mm
Replacement Part Number PART-B72210S2301K551
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for B72210S2301K551
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
B72207S200K106
TDK
Var 20VAC 26VDC 250A 33V Thru-Hole Bulk