| Part Number | 1-1318300-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 732400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1318300-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1318300-4 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Contact Resistance | 20 |
| Pitch | 3.96 mm |
| Housing Color | Natural |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 15.78 x 8.5 x 9.2 mm |
| Type | Wire to Board |
| Number of Rows | 1 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 8.5 mm |
| Product Height | 9.2 mm |
| Product Length | 15.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1318300-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60047YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640452-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705450075.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 99990986.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2mm Solder RA SMD Bag Download PDF datasheet for 95000-112LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039301160.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021121-00010T4LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878313421.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-6.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for 504618-5010.pdf |