| Part Number | 1-1627701-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 136500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Lug Terminal 8AWG 28.6mm 14.3mm Tin |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1627701-0 |
| Datasheet download | - |
| Part Number | 1-1627701-0 |
|---|---|
| Wire Size | 8 |
| Rad Hard | No |
| Body Material | Copper |
| Lead Finish | Tin |
| Type | Lug Terminal |
| Stud Size | 8 mm |
| Plating | Tin |
| Package Dimensions | 28.6 x 14.3 mm |
| Product Depth | 14.3 mm |
| Product Length | 28.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1627701-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Lug Terminal (2 0)AWG 54mm 20.6mm Tin - |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 16AWG F Tin Reel Download PDF datasheet for 0357181210.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 13.71mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62814-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 13.5-16AWG 22.86mm 9.53mm Tin Strip Download PDF datasheet for 150520-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 9.19mm 7.11mm Tin Over Copper Strip Download PDF datasheet for 63525-1.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 6.73mm 6.02mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62310-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 27.5mm 9.52mm Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 2-35108-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 24.15mm 7.6mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63097-1.pdf |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 24-26AWG F 21.84mm 9.65mm Electro-Tin Strip Download PDF datasheet for 19003-0106.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG Nickel Strip Download PDF datasheet for 1742198-1.pdf |