| Part Number | 1-1717011-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 446830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST SMD Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1717011-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1717011-1 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 3.96 mm |
| Pin Count | 4 |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 19.74 x 8.5 x 10.7 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 8.5 mm |
| Product Height | 10.7 mm |
| Product Length | 19.74 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1717011-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 14 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F14347YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0681512015.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-082402LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 878321421.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-081402LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559171830.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 2 POS 4mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 1041880210.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640442-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010085031.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-203602LF.pdf |