| Part Number | 1-1932156-8 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 748800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header PIN 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1932156-8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1932156-8 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Type | Shrouded Header |
| Pitch | 2 mm |
| Number of Contacts | 18 |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | PIN |
| Product Dimensions | 23.9 x 10.7 x 9 mm |
| Maximum Voltage Rating | |
| Contact Material | Brass |
| Number of Rows | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Current Rating | 4/Contact |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Nylon |
| Product Depth | 10.7 mm |
| Product Height | 9 mm |
| Product Length | 23.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1932156-8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640454-3.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for HTSW-103-25-F-D-LA-005.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 18 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 8-215083-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 20 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 89947-720LF.pdf |
|
3M | Conn IDC Connector SKT 44 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 89144-0101.pdf |
|
Molex | CONN LPH SIGNAL RECEPT. ASSY 16 CKT Download PDF datasheet for 45984-0322.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Box Download PDF datasheet for 2132415-2.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0791098612.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-105-08-L-D-RA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-644312-3.pdf |