| Part Number | 1-2132415-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 508780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-2132415-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-2132415-1 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Dimensions | 30 x 6.4 x 8.8 mm |
| Pitch | 2.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | White |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 6.4 mm |
| Product Height | 8.8 mm |
| Product Length | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-2132415-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878331421.pdf |
|
Amphenol-FCI | 549-F54F-FLEX ASSEMBLY, MEG-ARRAY - |
|
Molex | Conn Board to Board PL 160 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536471674.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 50P 2R MS(P2.54,H21.44) - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501190-3017.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2516-6003RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450411.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT6E1026.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 60P 2R FS(P0.5,H3.25) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 57102-G06-05LF.pdf |