| Part Number | 1-215307-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 561330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-215307-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-215307-2 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 30.48 x 5.06 x 7 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Housing Color | Green |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 5.06 mm |
| Product Height | 7 mm |
| Product Length | 30.48 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-215307-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-020LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 8-215083-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015977122.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500503.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S80247YG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK724347G.pdf |
|
Samtec | HIGH-TEMP VARIABLE POST HEIGHT TERMINAL - |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-218LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559173010.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877602616.pdf |