| Part Number | 1-215882-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 119320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-215882-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-215882-4 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Gray |
| Mounting | Cable Mount |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 22.4 x 7.3 x 12.2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | IDT |
| Product Depth | 7.3 mm |
| Product Height | 12.2 mm |
| Product Length | 22.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-215882-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 7 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640442-7.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-DV-A.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284043.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 7 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 172036-1.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 18 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for SSM-109-L-DV-LC.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450004.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TLW-103-01-G-D-RA.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741640106.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 26 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 87568-2693.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT440124J.pdf |