| Part Number | 1-281695-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 481220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-281695-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-281695-0 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Type | Shrouded Header |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Housing Color | Blue |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 25.4 x 5.08 x 11.4 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Contact Resistance | 15 |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-281695-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | - - |
|
Samtec | SATLPAM-40-01.5-L-08-1-K-TR CONN,HDR,SHR Download PDF datasheet for LPAM-40-01.5-L-08-1-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-120HLF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901522208.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353120360.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022035035.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R Download PDF datasheet for 1-215083-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5019312070.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010081061.pdf |
|
Amphenol-FCI | 516-534F-PCI EXPRESS GEN3 STRADDLE MOUNT Download PDF datasheet for 10125756-982110LF.pdf |