| Part Number | 1-282005-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 351760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 5 POS 5mm IDT ST Cable Mount Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-282005-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-282005-1 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Pin Count | 5 |
| Housing Material | Polyamide 6/6 |
| Termination Method | IDT |
| Product Dimensions | 24.9 x 30.4 x 23.6 |
| Gender | RCP |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 5 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Depth | 30.4 mm |
| Product Height | 23.6 mm |
| Product Length | 24.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-282005-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76342-313LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640426-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878320828.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-104-22-G-D-RA.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877600816.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299203.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 86130162324345E1LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board F 67 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10131758-005RLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT326124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430009.pdf |