| Part Number | 1-480424-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 392080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board PL 4 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-480424-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-480424-0 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 26.39 x 21.6 mm |
| Gender | PL |
| Pitch | 5.08 mm |
| Housing Color | Natural |
| Product Depth | 21.6 mm |
| Product Length | 26.39 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-480424-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103735-6.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2520-6002RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 13 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 171362-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S70347YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123724-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F80547YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559173010.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 7.62mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ07015100J0G.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S30047YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 13 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022053131.pdf |