| Part Number | 1-534206-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 563040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-534206-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-534206-5 |
|---|---|
| Product Dimensions | 38.1 x 5.03 x 8.64 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Gender | SKT |
| Product Depth | 5.03 mm |
| Product Height | 8.64 mm |
| Product Length | 38.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-534206-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43045-1213.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103310-3.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for D2510-5002-AR.pdf |
|
TE Connectivity | PIN HEADER, 7+3 POS. FOR GPC - |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for KE043251A0J0G.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026202071.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741640106.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533531671.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board F 8 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 347290080.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 436500214.pdf |