| Part Number | 1-5499206-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 174170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 60 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-5499206-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-5499206-1 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel Over Nickel/Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 95.5 x 8.53 x 27.3 mm |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Phosphor Bronze/ Brass |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Product Depth | 8.53 mm |
| Product Height | 27.3 mm |
| Product Length | 95.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-5499206-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 90309-108LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1-1318301-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-1744429-0.pdf |
|
Samtec | Conn Ejector Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for EJH-115-02-L-D-TH.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310060.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450228.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146274-5.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 22142044.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 39299045.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462004.pdf |