| Part Number | 1-5535676-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 754700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-5535676-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-5535676-3 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Maximum Contact Resistance | 12 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Number of Rows | 1 |
| Rad Hard | No |
| Type | Socket Strip |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Maximum Current Rating | 2/Contact |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 35.56 x 8.13 x 3.48 mm |
| Gender | SKT |
| Product Depth | 8.13 mm |
| Product Height | 3.48 mm |
| Product Length | 35.56 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-5535676-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023520700.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103308-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board RCP 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 51940-603LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 1 POS Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901200761.pdf |
|
Samtec | Conn Micro Terminal M 200 POS 0.8mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for ZA8-20-2-1.00-Z-10.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSS-110-01-S-D.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451228.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-105-08-L-D-RA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-1744429-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-414HLF.pdf |