| Part Number | 1-746610-8 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 442580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector M 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-746610-8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-746610-8 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | IDT |
| Housing Color | Black |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | M |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 47.75 x 7.06 x 10.05 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Depth | 7.06 mm |
| Product Height | 10.05 mm |
| Product Length | 47.75 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-746610-8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF6A7012.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532610471.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658622-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537800270.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch DIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, gold (hi-temp mould), 4+4 contacts Download PDF datasheet for M20-9980445.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG130144.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 87224-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450428.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE110124D.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 714391464.pdf |