| Part Number | 1-776163-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 445650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Power HDR 35 POS 4mm Solder RA Thru-Hole 1 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-776163-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-776163-1 |
|---|---|
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Termination Method | Solder |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 4 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 76.9 x 37.9 x 32.1 mm |
| Product Depth | 37.9 mm |
| Product Height | 32.1 mm |
| Product Length | 76.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-776163-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | A4S CONNECTOR, SOCKET, 34PINS, AW1 - |
|
Panasonic | CONNECTORS A35US 0.35MM PITCH Download PDF datasheet for AXG8100J4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76382-404LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559173010.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S30247YG.pdf |
|
Kyocera | KED 0.4PITCH VERT-VERT Download PDF datasheet for 14 5804 030000829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451027.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 15 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640383-5.pdf |
|
Samtec | SATTMMH-103-01-F-DV-006 CONN HEADER 14PO Download PDF datasheet for TMMH-103-01-F-DV-006.pdf |
|
Dubilier Components | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for DBCPHC1503AT1.pdf |