| Part Number | 3-640426-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 579430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640426-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640426-4 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 15.85 x 9.02 x 18.42 mm |
| Housing Color | Orange |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Gender | F |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 3.96 mm |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 9.02 mm |
| Product Height | 18.42 mm |
| Product Length | 15.85 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640426-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84516-102LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-8.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE524127D.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F60547YG.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 300 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0459713515.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Backplane HDR 96 POS 2mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5536514-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for KE043251A0J0G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1718130006.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021221-00006C4LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451009.pdf |