| Part Number | 3-640426-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 397600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640426-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640426-5 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Color | Orange |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | F |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 19.81 x 9.02 x 18.42 mm |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Pitch | 3.96 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Depth | 9.02 mm |
| Product Height | 18.42 mm |
| Product Length | 19.81 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640426-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 52601-S16-8LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG8600J4.pdf |
|
3M | Conn Socket Strip SKT 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 929852-01-32-10.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-230LF.pdf |
|
TE Connectivity | EP HDR ASSY 3P R A, OMIT 2 Download PDF datasheet for 1744337-1.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 64 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TMMH-132-01-F-DV-ES-A-M-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247187.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0757571131.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-204HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK540147YG.pdf |