| Part Number | 3-640428-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 444420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 3 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640428-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640428-3 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 11.89 x 9.02 x 18.42 mm |
| Termination Method | IDT |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | F |
| Housing Color | Red |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 3.96 mm |
| Product Depth | 9.02 mm |
| Product Height | 18.42 mm |
| Product Length | 11.89 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640428-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537800570.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-614LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450809.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 80 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021121-00080T4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102322-1.pdf |
|
Samtec | Conn Board to Board HDR 160 POS 0.5mm ST SMD Tray Download PDF datasheet for ASP-122952-10.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Speed Fine Pitch Connector RCP 38 POS 2.54mm 0.64mm Solder ST Thru-Hole SMD Tube Download PDF datasheet for 2-5767004-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-014LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444280403.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 42249-1040.pdf |